Świadoma pielęgnacja włosów – 10 przykazań świadomej włosomaniaczki

Świadoma pielęgnacja włosów – zdrowe nawyki

Która z nas nie marzyła nigdy o pięknych i zdrowych puklach, niech pierwsza strzeli gumką! Niestety, taka kobieta chyba nie istnieje. Wiadomo, nie ma włosów idealnych, jednak świadoma pielęgnacja włosów może sprawić, że staną się one niemal perfekcyjne. Od czego zatem zacząć? W poniższym artykule udzielimy Ci kilku wskazówek.

Czym jest właściwie świadoma pielęgnacja włosów?

Każda z nas wie, że aby włosy wyglądały w miarę dobrze, powinna użyć odżywki lub maski do włosów podczas ich mycia. Niestety jest to tylko kropla w morzu świadomej pielęgnacji włosów. Zacznijmy w taki razie od samego początku. Dbanie o nasze włosy we właściwy sposób przynosi bardzo wiele korzyści. Świadoma pielęgnacja włosów jest to nic innego jak wiedza na temat prawidłowego doboru produktów poprawiających kondycję naszych włosów oraz prawidłowe nawyki przy dbaniu o hery. To właśnie z jej pomocą możemy uzyskać upragnione rezultaty i dorobić się włosów niczym z reklamy Schaumy. Robi wrażenie prawda?

10 przykazań świadomej włosomaniaczki – złote zasady przy pielęgnacji włosów

Ten dekalog powinien towarzyszyć Ci każdego dnia i stać się dla Ciebie busolą na szerokich wodach świadomej pielęgnacji włosów. Są to kamienne tablice każdej włosiary.

1. Nie śpię w mokrych włosach

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się myć włosy późnym wieczorem, prawda? Niby nic, a jednak tak wiele. Nie trzeba być wróżbitą Maciejem, aby zgadnąć, co było dalej — kładłyśmy się spać z mokrymi włosami. No właśnie, ale czy to jest dobra praktyka i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji? Mokre włosy o wiele dłużej schną gdy są przytulone do poduszki. Jest to z całą pewnością doskonała pożywka dla różnych drobnoustrojów. Nie brzmi to zbyt fajnie! Żadna z nas przecież nie chciałaby, aby skórę jej głowy zaatakowały grzyby.

2. Nie używam ręcznika frotté.

Kiedy korzystamy z klasycznych ręczników podczas wycierania głowy, pocieramy równocześnie włosy, co sprawia, że ulegają one zniszczeniu. Podczas tarcia tworzą się mikro uszkodzenia mechaniczne. Możemy nie widzieć tego gołym okiem, jednak tak się dzieje. Zdecydowanie lepiej zamienić ręcznik frotté na koszulkę bawełnianą lub ręcznik z mikrofibry. Tym sposobem unikniesz zniszczonych końcówek a Twoje włosy staną się mocniejsze.

3. Nie pocieram włosów ręcznikiem

Pocieranie włosów to w pewnym sensie zamach na ich godność. Włosy przy pocieraniu nabawiają się mikrouszkodzeń, co doprowadza do tego, że stają się bardziej podatne na zniszczenia. Nie możemy ich tak traktować! Właśnie dlatego włosy powinnyśmy odsączać z nadmiaru wody. Należy robić to bardzo delikatnie, jedynie ślizgać się po powierzchni włosa, aby nie uszkodzić włókien – to nie wyciskanie soku z cytryny na czas w trakcie festynu.

4. Myję szamponem tylko skórę głowy

Chyba każda z nas w swoim życiu myła włosy na całej ich długości szamponem. Nic w tym dziwnego, skoro uczą nas tego od dziecka. Teraz gdy już wiemy, że jest to niewłaściwa praktyka, możemy ją zmienić. To jak myjesz włosy, ma znaczenie. Musimy pamiętać, że szamponem myjemy tylko skórę głowy. Mycie włosów po lega na przeciągnięciu po nich piany, która wytworzyła się podczas mycia głowy. Sam szampon warto także przed nałożeniem na włosy spienić – możesz to zrobić w kubeczku lub pustej butelce po kosmetyku. Wystarczy nalać trochę wody, wlać kilka kropel szamponu i potrząsnąć. Taka mieszanka będzie o wiele delikatniejsza dla naszej skóry głowy.

5. Zabezpieczam końcówki włosów

Cierpisz na rozdwojone końcówki? Niejednej włosomaniaczce spędzają one sen z powiek… a można sobie poradzić z nimi w prosty sposób. Nie mówimy tu o ich „fryzjerskim” podcięciu o 2 cm (czyli jakieś 7 cm w rzeczywistości). Zniszczone końcówki należy podcinać, ale pamiętajcie, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Rozwiązaniem dla końcówek będzie ich zabezpieczanie po każdym myciu włosów za pomocą olejka lub serum. Dzięki tej praktyce zabezpieczysz włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.

6. Związuję włosy do spania

Jeśli chcemy, aby nasze pukle nie uległy zniszczeniu, to koniecznie musimy zabezpieczać je podczas snu. Włosy w jego trakcie uszkadzane są przez pocieranie nimi o poduszkę. Jak przechytrzyć złowrogie jaśki, czyhające na nasze kudły? Spanie jak kłoda jest jednym z rozwiązań, ale przyznajmy sobie szczerze – mało kto ma takie umiejętności. Jeśli Twoja głowa w nocy lata jak szalona, to zabezpiecz włosy, zawiązując je jedwabną scrunchie, śpiąc w turbanie lub otulając je naszą jedwabną otoczką koczka. Otoczka to nasz produkt 2w1 – można w niej spać, ale także hasać w ciągu dnia, za każdym razem wyglądając pięknie. Nasze produkty dobrze się nosi przy każdym rodzaju włosów.

7. Suszę włosy chłodnym nawiewem

Wysokie temperatury, nie sprzyjają kondycji naszych włosów. Wysuszają je, przez co stają się one kruche i łamliwe. To właśnie z tego powodu koniecznie musimy suszyć je chłodnym nawiewem suszarki. Także jeśli lubisz dosuszać włosy suszarką pamiętaj aby mycie włosów zakańczać zawsze suszeniem niską temperaturą.

8. Czeszę włosy na mokro z odżywką lub na sucho

Ile z nas czesało włosy zaraz po ich umyciu? – Las rąk. O ile proste włosy możemy czesać zarówno na mokro (pamiętaj aby nałożyć wcześniej na włosy odżywkę!), jak i na sucho, to niestety nie dotyczy to kręconych włosów, które powinny być czesane jedynie na mokro z odżywką. Wykluczone jest potraktowanie ich szczotką na sucho. Doprowadzi to z pewnością do ich zniszczenia i puszenia. Cóż, była zbrodnia, musi być kara. Pamiętaj o tym gdy rozczesujesz włosy, żeby zawsze były całkowicie wysuszone lub aby znajdowała się na nich odżywka.

9. Czeszę włosy zaczynając od końcówek

Ten sposób czesania jest niezwykle ważny. Jeśli rozpoczynamy czesanie od nasady, podążając ku końcom, to musimy liczyć się z powyrywaniem i zniszczeniem masy włosów. Gdy wykonamy to we właściwy sposób, czyli zaczynając od końcówek, w górę, aż po nasadę, to unikniemy wyciągania dziesiątek włosów ze szczotki po każdym jej użyciu.

10. Nie używam sztucznych gumek do włosów

Większość z nas związuje włosy tym, co ma pod ręką, nie zdając sobie sprawy z tego, jak duży wpływ ma to na ich wygląd. Metalowe elementy w gumkach czy inne nienaturalne surowce prowadzą do uszkodzeń mechanicznych włosa. Zwykłą gumkę do włosów powinnyśmy zastąpić… No właśnie, czym właściwie możemy ją zastąpić? Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie jedwabna scrunchie. Podczas gdy jej zwyczajne siostry szarpią i niszczą włosy, ona dba o nie z należytą starannością. Otula nasze kosmyki swoją miękkością i delikatnością, przez co nie ulegają one zniszczeniu. Więcej na temat jedwabnych gumek do włosów możecie przeczytać w poprzednim wpisie. Jest to zdecydowanie najlepsza z możliwych zmian, dlatego warto jej dokonać już na początku świadomej pielęgnacji.

Jeśli poznałaś już 10 przykazań włosomaniaczki, to pora na poznanie kolejnych filarów świadomej pielęgnacji włosów – porowatość włosów, peeling skóry głowy, olejowanie, wcierki, oraz równowaga PEH.

Określ swoją porowatość włosów

Kolejnym ważnym krokiem przy pielęgnacji włosów jest określenie swojej porowatości włosa. Porowatość włosów to nic innego jak ilość rozchylonych łusek włosa. Wyróżniamy włosy niskoporowate, włosy średnioporowate i włosy wysokoporowate. Dlaczego określenie porowatości jest ważne gdy zaczynasz swoją zabawę ze świadomą pielęgnacją włosów? Ponieważ o każdy rodzaj włosów dba się troszkę inaczej. Więcej o określaniu jaką masz porowatość włosów i jaki ma to wpływ przy pielęgnacji włosów przeczytasz w naszych kolejnych artykułach.

Peeling skóry głowy w świadomej pielęgnacji włosów

Peeling skóry głowy to jeden z filarów świadomej pielęgnacji włosów. Jeśli chcesz zadbać o dobrą kondycję włosów musisz pomyśleć o swoim skalpie. Przeprowadzanie peelingu średnio raz w tygodniu (ilość, częstotliwość i rodzaj peelingu musisz dostosować pod siebie) sprawia, że skóra głowy jest oczyszczona, martwy naskórek usunięty a cebulki włosowe pobudzone do wzrostu. Dlatego nieważne czy masz włosy kręcone, proste, włosy wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate, jeśli chcesz mieć piękne włosy musisz zadbać także o skórę głowy. Obiecujemy, że dzięki temu włosy zaczną szybciej rosnąć oraz dłużej zachowywać swoją świeżość.

Olejowanie, Wcierki, równowaga PEH

Jeśli zaczynasz wdrażać się w świadomą pielęgnację włosów to pewnie pierwszy raz spotykasz się z takimi sformuowaniami. Jeśli jednak chcesz porządnie zająć się tym zagadnieniem, powinnaś wziąć sobie te słowa do serca.

Czy masz włosy proste, włosy kręcone czy falowane, zajmując się świadomą pielęgnacją włosów doprowadzisz swoje zniszczone włosy do ładu. Olejowanie włosów polega na nałożeniu oleju na powierzchnię włosów i przetrzymaniu tego specyfiku na włosach przez minimum 20 minut, do nawet kilku godzin. Jeśli farbujesz włosy, rozczesywanie włosów sprawia Ci problem to olejowanie jest dla Ciebie. Olej działa zbawiennie na suche włosy i ich kondycję. O tym jak dobrać odpowiedni olej do typu włosów, o porowatości włosów oraz więcej o olejowaniu będzie można przeczytać w naszych kolejnych postach.

Stosowanie wcierek oraz delikatny masaż skóry głowy wspomaga porost włosów. Jeśli wypadanie włosów Ci doskwiera, chciałabyś aby na Twojej skórze głowy pojawiło się sporo nowych baby hairów to właśnie ten sposób jest niezawodny. Dzięki wcierkom dostarczysz cebulkom odpowiednich składników odżywczych, a masaż skóry głowy pobudzi je do wzrostu.

Równowaga PEH – czyli dostarczanie włosów w odpowiedniej ilości Protein, Emolientów i Humektantów. Te wszystkie składniki zawarte są w odżywkach i maskach do włosów. Każde włosy potrzebują innych składników, dlatego utrzymywanie równowagi PEH jest dość skomplikowane. Trudy jednak zostają wynagrodzone w postaci pięknych, zdrowych włosów. Równowagę PEH będziemy jeszcze wspominali w kolejnych naszych postach.

Stay tuned,

Milousio

Zobacz nasze produkty

Jedwabna gumka – srebrna Minilousia

Original price was: 22,90 zł.Current price is: 17,90 zł.

OUTLET Jedwabna gumka – czarna Lousia

Original price was: 44,90 zł.Current price is: 33,90 zł.

Jedwabna gumka – bordowa Malousia

Original price was: 28,90 zł.Current price is: 19,90 zł.

Opaska do włosów – złota Mila

Original price was: 99,90 zł.Current price is: 75,90 zł.

Dodaj komentarz