Porowatość włosów – klucz do właściwej pielęgnacji

Twoje włosy potrzebują uwagi oraz troski i to niezależnie od tego, jaką fryzurę nosisz na co dzień. Jednak aby zajmować się nimi w optymalny i skuteczny sposób, musisz je lepiej poznać. Najlepszym sposobem na zdefiniowanie ich indywidualnych potrzeb jest określenie porowatości włosów. Pozwala ono nie tylko sprawdzić ich aktualną kondycję, ale też zaplanować najlepsze dla nich zabiegi pielęgnacyjne. Test na porowatość włosów nie zajmie Ci wiele czasu. Wystarczy, że przyjrzysz się swojej fryzurze i sprawdzisz, jak reaguje na mycie, poszczególne zabiegi i stylizację. Zarazem jednak może być to krok milowy w kierunku poprawy wyglądu włosów i sposób na wydobycie drzemiącego w nich potencjału.

Asia z naszą jedwabną gumką do włosów – Jasnoniebieska Lousia

Porowatość włosów – czym jest i jakie ma znaczenie?

Włosy wysokoporowate potrzebują innej pielęgnacji niż średniporowate czy niskoporowate. Na początku jednak warto dokładne zdefiniować tę cechę włosa. Porowatość to stopień odchylenia łusek włosa znajdujących się na powierzchni każdego kosmyka. Łuski są zbudowane z kwasów tłuszczowych i cysteiny. Ich kluczową funkcją jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem słonecznym i utratą wilgoci. Włosy są w całości pokryte łuskami, dlatego poziom ich rozchylenia, czyli porowatość włosów, ma fundamentalne znaczenie dla wyglądu Twojej fryzury. To, na ile łuski są zamknięte, wpływa bezpośrednio na blask, gładkość i elastyczność włosów oraz ich podatność na stylizacje. Porowatość włosów zależy na szczęście nie tylko od predyspozycji genetycznych. Można też na nią wpłynąć poprzez pielęgnację i właściwą ochronę włosów przed uszkodzeniami.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Aby określić porowatość włosów należy wykonać test na porowatość włosów, czyli dopasować odpowiednie cechy do swoich włosów. Istnieją trzy stopnie porowatości: włosy niskoporowate, włosy średnioporowate oraz włosy wysokoporowate. Czy weryfikacja poziomu otwarcia łuski wymaga szczególnych działań? Nie! Wystarczy, że dokładnie przyjrzysz się swoim włosom, sprawdzając, jak reagują na wykonywane przy nich czynności. Poniżej pomożemy Ci sprawdzić porowatość włosów.

Jaką ja mam porowatość włosów?

Poniżej wypisujemy cechy każdego typu włosa. Jeśli w danej porowatości zgadza Ci się najwięcej cech – to właśnie Twoja porowatość. Pamiętaj, że Twoje włosy mogą być również na granicy porowatości np. włosy o średniej porowatości plus (czyli idące w stronę włosów wysokoporowatych), lub niskopory bliżej czubka włosów, a średniopory na końcach – oznacza to, że Twoje naturalne włosy są niskoporowate, ale poniżej odrostu porowatość włosów zaczęła się zmieniać poprzez nieodpowiednią pielęgnację.

Włosy niskoporowate – cechy

Sprawdź jakie są cechy włosów niskoporowatych:

  • mają tendencję do przyklapu
  • mają tendencję do strączkowania się (zbijania się w “dredy”)
  • włosy o niskiej porowatości częściej są naturalnie proste, nie mają tendencji do skrętu
  • połyskują nawet w słabym świetle, łatwiej im o efekt tafli
  • w dotyku są gładkie, wyglądają na zdrowe
  • nie mają tendencji do puszenia
  • ciężko utrzymują się na nich loki czy inne stylizacje
  • gdy próbujesz przerzucić pasmo włosów na inną stronę niż jest ono zazwyczaj, to szybko wraca na swoje miejsce
  • po umyciu długo schną, nawet kilka godzin
  • łatwo je rozczesać

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Łuski włosów niskoporowatych mocno przylegają do kory włosa, są odporne na uszkodzenia. Posiadaczki włosów niskoporowatych mogą pochwalić się włosami, które wyglądają zdrowo, są gładkie, błyszczące i nie potrzebują wielu zabiegow. Zabiegi fryzjerskie na takich włosach nie stanowią łatwego zadania, bo lubią one wracać do stanu sprzed stylizacji. Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Dobrze jest nie obciążać ich nadmiarem kosmetyków, tak aby stosowane środki nie gromadziły się na włosach, pozbawiając je energii, witalności i blasku. Przy pielęgnacji włosów niskoporowatych pamiętaj, że włosy o takiej porowatości potrzebują środków zawierających substancje o małych cząsteczkach, które z łatwością wnikną w zamknięte łuski, zamiast się na nich osadzać. Jak dobrać odpowiednie oleje i kosmetyki do typu włosów dowiesz się w naszych kolejnych artykułach.

Włosy średnioporowate – cechy

Średnioporowate włosy cechują się:

  • Tendencją do falowania,
  • Delikatnie połyskują w odpowiednim świetle,
  • Czasami bywają spuszone,
  • Często są to włosy po farbowaniu lub/i rozjaśnianiu,
  • Loki lub inne stylizacje trzymają się kilka godzin
  • Schną średnio szybko
  • Czasem trudno je rozczesać
  • Gdy przerzucisz pasmo włosów na drugą stronę to chwilę się tam trzyma, ale po jakimś czasie wraca na swoje miejsce

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Średniopory – najczęściej spotykany rodzaj porowatości – cechuje większe rozchylenie łusek. Często są to włosy falowane, nie są nadmiernie suche, ale też nie cechuje ich tak wyraźna gładkość jak włosy niskoporowate. Średnia porowatość włosa sprawia, że fryzura wciąż całkiem dobrze się układa, ale może się puszyć i trudniej rozczesywać. Przy pielęgnacji włosów średnioporowatych pamiętaj, że włosy tego rodzaju preferują oleje o średniej wielkości cząsteczek. Są one też łatwiejsze do ujarzmienia dla fryzjera niż kosmyki o niskiej porowatości – ich ułożenie i stylizacja nie sprawiają zbyt dużych trudności. O dobieraniu odpowiednich kosmetyków do tego typu włosa dowiesz się w naszych następnych artykułach.

Włosy wysokoporowate – cechy

Czy masz włosy wysokoporowate?

  • Twoje włosy mają tendencję do kręcenia się
  • Masz ciągle spuszone włosy
  • Twoje włosy są matowe i pozbawione blasku
  • Bardzo łatwo je stylizować, stylizacje trzymają się nawet na drugi dzień
  • Schną szybko, nawet długie włosy są w stanie wyschnąć do 1,5h
  • Rozczesywanie włosów jest trudne, włosy ciągle się plączą
  • Gdy przerzucę pasmo na drugą stronę to tak zostaje
  • Posiadaczki włosów wysokoporowatych nie mają problemu z przyklapem
  • Włosy w dotyku są szorstkie

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate cechuje bardzo duży stopień rozchylenia łusek. Łuska włosa jest rozmieszczona nieregularnie i wyraźnie odstaje od kory. Sprawia to, że dużo łatwiej je uszkodzić zbyt silnym wycieraniem, rozczesywaniem czy kontaktem z zanieczyszczeniami lub promieniami UV. Ważną cechą włosów wysokoporowatych jest to, że silnie reagują one na temperaturę i wilgotność powietrza. Potrzebują bogatej pielęgnacji, a nieodpowiednie działania sprawiają, że stają się szorskie, łamliwe i matowe. Kosmyki należące do tego rodzaju warto pielęgnować, stosując proteiny i oleje wielkocząsteczkowe, skutecznie uzupełniające luki w łusce. Więcej o pielęgnacji wysokoporów napiszemy w kolejnych artykułach.

Dlaczego warto określić porowatość włosów?

Każde włosy mogą odzyskać piękno i blask, jeśli tylko poświęcisz im odpowiednią ilość uwagi. Jednak to, co korzystne w przypadku włosów niskoporowatych, innym rodzajom może zaszkodzić. Określając stopień porowatości włosów, możesz dostosować pielęgnację do swoich indywidualnych potrzeb. Obserwacja porowatości pozwala więc dobrać odpowiednie kosmetyki, które wygładzą włosy, dadzą im elastyczność i poprawią efekt wizualny. Warto poświęcić czas na obserwację, jak zachowują się łuski włosów w poszczególnych sytuacjach. Ta wiedza jest bezcenna w kontekście późniejszych działań kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Czy można wpłynąć na stopień porowatości włosów?

W pewnym stopniu tak, choć zależy to od tego, czy na ich kondycję wpływają czynniki genetyczne, czy raczej sposób ich pielęgnacji. Poprzez konkretne zabiegi i działania można zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć stopień porowatości włosów. Jeśli zmodyfikujesz swoje nawyki pielęgnacyjne i zaczniesz stosować odpowiednie kosmetyki, dostosowane do aktualnej kondycji włosów, to jesteś w stanie w dużym stopniu poprawić stan łuski włosa. Na otwarcie łusek mają wpływ takie czynniki, jak zbyt intensywne mycie, narażenie na silne promieniowanie UV, częste farbowanie, suszenie i prostowanie, a także używanie kosmetyków z silnymi detergentami. Natomiast dobór substancji aktywnych dostosowanych do poziomu otwarcia łusek pozwala wzmocnić włosy, wygładzić je i nadać im zdrowy wygląd.

Kosmetyki odpowiadające potrzebom włosów są w stanie wyraźnie zmniejszyć i ujarzmić ich porowatość, a tym samym ułatwić codzienną pielęgnację, rozczesywanie i stylizację fryzury. Jednak przemyślana pielęgnacja sprawi, że wydobędziesz ze swoich włosów ich atuty i tkwiący w nich potencjał.

Zobacz nasze produkty

OUTLET Jedwabna gumka – Frędzlousia Malousia złota

Original price was: 33,90 zł.Current price is: 25,90 zł.

Jedwabna gumka – Duolousia niebieska

49,90 

Szarfa do włosów – srebrna Szarfousia

Original price was: 99,90 zł.Current price is: 75,90 zł.

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 75,90 

Jedwabna gumka – Frędzlousia złota

49,90 

Dodaj komentarz