Jeśli zastanawiasz się jak dbać o włosy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Świadoma pielęgnacja włosów rozpoczyna się od drobnych, codziennych zmian, by po czasie zaobserwować spektakularne efekty. Nie ważne czy masz włosy długie, blond, ciemne czy kręcone. Dzięki dobrym nawykom możesz poprawić ich kondycję a także równowagę skóry głowy. Dzięki tym zmianom staniesz się posiadaczką zdrowych włosów, na które można patrzeć z zachwytem i pożądaniem.
Spis treści
Od czego zacząć świadomą pielęgnację włosów?
Na początek zacznij od dobrych nawyków – zobacz nasz poprzedni wpis, w którym opisujemy 10 przykazań świadomej włosomaniaczki. Jeśli już je znasz, to pora pogłębić temat. Początki mogą być trudne, ale spokojnie, z nami na pewno dasz radę! Pamiętaj, że nie musisz stosować się do wszystkich naszych zaleceń – sprawdzaj co najlepiej pasuje Tobie, Twoim włosom i skórze głowy.
Dlaczego powinnaś kupić łagodny szampon? Zadbaj o skórę głowy.
Pierwszym krokiem świadomej pielegnacji włosów jest wybiernaie odpowiedniego szaponu. Należy zdać sobie sprawę, że niektóre środki mogą być zbyt silne i podrażniać skórę głowy. Szampony drogeryjne nierzadko zawierają substancje chemiczne, takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate), które mają za zadanie wzmacniać właściwości pieniące się produktu. Jednocześnie uszkadzają barierę ochronną skóry i przyczyniają się do zaburzenia jej równowagi.
Mocne szampony mogą także zawierać wysuszające alkohole, silikony, parabeny, konserwanty, parafiny i donory formaldehydu. Są to środki, które na krótką mete potrafią poprawić wygląd naszych włosów, jednach ich długofalowe stosowanie osłabia włosy i skórę głowy.
Na szczęście coraz częściej można znaleźć łagodne, naturalne szampony, które nie zawierają szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Co nie oznacza, że należy całkowicie odstawić mocne szampony. Zaleca się posiadanie dwóch środków, łagodnego, do częstego stosowania i mocniejszego, do używania raz na jakiś czas. Na przykład raz na tydzień, kiedy chcemy dogłębnie oczyścić skóre głowy. Poszukując mocnego szamponu ciągle należy kierować się składem kosmetyków i unikać niebezpiecznych substancji.
Głowę myjemy nakładając niewielką, spienioną ilość produktu na skalp. Masujemy go przez kilka minut i pozwalamy pianie pokryć włosy na ich długości. Możemy potrzymać środek na głowię przez kilka minut, dzięki czemu będzie miał on szanse rozpuścić sebum, reszty kosemtyków i inne zanieczyszczenia. Szampon spłukujemy letnią wodą. W razie potrzeby można umyć w ten sposób głowę dwa razy.

Rola odżywek w świadomej pielęgnacji włosów
Wybór odżywek może wydawać się trundym wyzwaniem. Gama produktów dostępnych w drogeriach jest bardzo szeroka i prowadzi do konfuzji. Spieszymy wyjaśnić, że w swoim włosowym arsenale powinnaś posiadać odżywkę humekantową, emolientową oraz proteinową.
- Humekantowa ma zdolność wiązania i utrzymywania wody, przez co nawilża włosy.
- Emolientowa ma fukncję ochronną, sprawia, że włosy stają się gładkie, błyszczące i ujarzmione.
- Proteinowa sprawia, że struktura włosów odbudowuje się, dzięki czemu włosy stają się gładsze i bardziej błyszczące.
Jeśli chcesz zadbać o wygląd włosów, powinnaś stosować wybrane odżywki naprzemi ennie. Należy przyjżeć się swoim włosom, aby dowiedzieć się, czego potrzebują.
Pamiętaj aby rozczesywać całkiem suche włosy lub mokre kiedy znajduje się na nich odżywka. Do czesania polecamy używanie szczotki z naturalnego włosia, lub grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami.

Jak dbać o włosy – olejowanie włosów
Chcesz mieć błyszczące i gładkie włosy? Zaprzyjaźnij się z pojęciem olejowania. To stara, babcina metoda, która rozwiąże probelm suchych i trudnych do rozczesywania włosów. Polega ona na nałożeniu odpowiednio dobranego oleju na włosy przed ich umyciem. Jego największa zaletą jest szybkość działania, już po jednym zabiegu widać znaczącą poprawę kondycji włosów. Pierwszy raz, na próbe, możesz wykonać go oliwą z oliwek, jeśli przypadnie ci do gustu, to możesz zakupić olej dostosowant do towich włosów. Przykładowo z pestek morelii, lniany lub arganowy.
Olejowanie na sucho czy na mokro, a może na noc?
Znamy kilka metod olejowania. Najbardziej dostępną metodą jest olejowanie na podkład, czyli na wcześniej odpowiednio zwilżone włosy. Dostarczy to naszym włosów dodatkowych wartości odżywczych. Środkiem, kóry może nam posłużyć jako baza mogą być specjalne spraje humektantowe, jeśli takich na dany moment nie posiadamy, możemy podratować się miodem, żelem aloesowym lub nawet wodą z cukrem.
Na zwilżone włosy nakładamy niewielką ilośc oleju (1-2 łyżki stołowe, w zależności od długości i objętości włosów), następnie zawijamy je w koczek, zabezpieczamy turbanem i trzymamy tak od 20 minut do 2 godzin.
Zmywając olej powinnysmy nałozyć najpierw odżywkę i potrzymać ją kilkanaście minut na głowię. Jest to tak zwane emulgowanie, metoda, które pomaga łączyć się wodzie i olejowi. Dzięki temu nasz skalp będzie czysty i świeży.
Wcierki do włosów — pożywka dla naszego skalpu
Wcierki to kosmetyki skierowany dla skóry głowy. Idealnie wspomagają walkę z wypadaniem włosów i przetłuszczaniem. Mają za zadanie nawilżać, regulować wydzielanie sebum i stymulować szybszy porost włosów. Kosmetyki te mają rzadką konsystencje, nakłada się je na skórę głowy używając strzykawki lub aplikatora i delikatnie wmasowywuje. Masaż należy wykonywac minimum przez minutę, opuszkami palców lub specjalnym masażerem. Pobudzi to krążenie skóry głowy, wzmocni cebulk i jest całkiem przyjemne i relaksujące. Chyba nie trzeba nikogo długo namawiać do stosowania wcierek! Efekty zaczynają być widoczne po kilku tygodniach.
Peelingi — ratunek dla skóry głowy
W walce o dobrą kondycję włosów przyda się także peeling. Produkt, jakim jest peeling do skóry głowy, pomaga usunąć martwy naskórek i poprawić ukrwienie skóry głowy, działa jako dokładne oczyszczenie skalpu. Wzmacnia działanie wcierki, ponieważ nałożony przed nią pomaga otworzyć się porom skóry głowy, przez które wnikają substancje odżywcze zawarte w kosmetykach. Peelingi należy wykonywać maksymalnie raz w tygodniu, w zależności od tego czy nasza skóra tego potrzebuje. Jeśli używasz pudrów lub suchych szamponów to Twój skalp zdecydowanie należy potraktować peelingiem po każdym użyciu takich kosmetyków!
Jak dbać o włosy – końcówki — dlaczego należy je zabezpieczać?
Zajmując się pielęgnacją włosów musisz pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Zabezpieczanie końcówek jest kluczowe jeśli nie chcemy aby nasze włosy były rozdwojone. Zabieg ten pozwoli również na odpowiednią ochronę przed utratą wilgoci ze struktury włosa. Używając serów lub olejów na końcówki stają się one lśniące i ujarzmione. Uważaj z ilością nakładanego produktu! To nie przygotowywanie dressingu do sałatki, wystarczy kilka kropelek! Stosowanie olejku na końcówki bardzo szybko poprawia kondycję włosów a rozdwojone końcówki nie będą już twoim problemem.
Metody OMO, MOO i MMOO
Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy w dobrej kondycj pamiętaj także, że czasem dobrze włosy jest myć dwa razy szamponem, lub używając dwóch różnych odżywek. Metody MOO, OMO i MMOO to sposoby mycia włosów. Są one naprawdę skuteczne, a każda z nich różni się kolejnością nakładanego kosmetyku. Każda z tych metod skupia się na użyciu dwóch odżywek (czyli O) lub masek, i produktu do mycia skóry głowy – szamponu (czyli M). Możemy to robić tak, że najpierw nakładamy odżywkę, potem myjadło a potem znowu odżywkę – jak przy OMO. Możemy też najpierw użyć szamponu a potem odżywek (MOO), albo dwa razy umyć skalp i potem nałożyć dwie odżywki (MMOO). Wybór należy do Twoich włosów 🙂
Jak dbać o włosy – odpowiednie akcesoria do włosów
Nasze włosy codziennie narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Mają na nie wpływ czynniki zewnętrzne (warunki atmosferyczne), zabiegi mechaniczne (czesanie, używanie czapki), a nawet spanie bez zabezpieczenia włosów. Niby nic, a może pogorszyć stan naszych włowsów. Ważne dla ich zdrowia jest delikatne osuszanie ich po umyciu, a także to, czym je związujemy. Powinnyśmy unikać ręcznika frotté, zamieniając go, na koszulkę bawełnianą lub delikatne reczniki do włosów, a poszewkę zwyczajną na jedwabną. Tak samo w przypadku gumek do włosów. Jedwabne gadżety sa bardziej przyjazne. Żaden inny materiał nie zatroszczy się o nasze włosy jak satyna jedwabna.
