1. Jaką gumkę wybrać? Czym różnią się poszczególne gumki?

Wśród naszych gumek do włosów znajdziesz cztery siostry: Lousię, Malousię, Minilousię i Mini-Mini (możliwe, że niebawem pojawi się i piąta!). Wspólnie potrafią zaspokoić potrzeby wszystkich rodzajów włosów. Wierzymy, że każda z Was zasługuje na piękno i że nie ma czegoś takiego, jak „lepsze” bądź „gorsze” włosy. Czas, byś poznała wszystkie z gumek!

Maxi gumka do zadań specjalnych. Polecamy ją do grubych, gęstych włosów oraz do aktywności fizycznych. Dzięki ściągaczowi bardzo dobrze utrzymuje nawet ciężkie włosy. Bez problemu poradzi sobie z utrzymaniem fryzury podczas skoków, tańców czy biegania. W środku Maxi znajduje się mocniejsza guma niż w przypadku innych naszych produktów. 

Lousia przeznaczona jest do normalnej grubości włosów. Z racji, że jest najbardziej uniwersalną, dużą scrunchie, sprawdzi się świetnie do codziennego zabezpieczania kucyków, koków i warkoczy. W środku Lousi znajduje się mocna gumka okrągła (nie popularna guma bieliźniana). Ta właściwość, w połączeniu ze średnicą 12 cm, podoła bez problemu utrzymywaniu w ryzach fryzur z grubszych pasm. Nie oznacza to jednak, że osoby z cieńszymi włosami nie mogą używać Lousi wcale: wystarczy przewiązać ją więcej razy. Ostatnia kwestia to walory estetyczne. Falbanki Lousi, których szerokość wynosi 4 cm, ozdobią Twoją fryzurę i nadadzą jej charakteru.  Zależy Ci na podobnej formie, ale Twój kucyk ma mniejszy obwód? Zainteresuj się Malousią. 

Interesują Cię mniej okazałe scrunchie? Powinnaś zwrócić się w stronę Minilousi lub Mini-Mini.

Malousia to pomniejszona wersja Lousi. Sprawdzi się u osób, które mają nieco cieńszy kucyk, w związku z czym wolałyby uniknąć przewiązywania gumki na wiele razy. W środku znajduje się już delikatniejsza, płaska guma o mniejszym obwodzie. Średnica Malousi to też nie 12, lecz 9 cm. Szerokość ozdobnej części zmniejszyła się z kolei z 4 cm na 3 cm. Dzięki temu, Malousia jest w stanie zachować walory estetyczne typowej, okazałej scrunchie, nie odznaczając się jednak za mocno na tle cieńszego kucyka (i go nie przyćmiewając). Malousia jest Ci pisana? Super! Liczysz na zdecydowanie mniejsze falbanki i formę, która nie przypomina już klasycznej scrunchie? Minilousia oraz Mini-Mini mogą być dla Ciebie!

Minilousia to doskonała kandydatka do ochrony włosów osób, które nie lubią, gdy falbanki gumki wyróżniają się nadto na tle fryzury. Skłaniasz się ku najprostszym gumkom i szukasz zastępstwa dla bawełnianych frotek? Znalazłaś właśnie swoją nową przyjaciółkę! Szerokość Minilousi to tylko 2 cm przy średnicy 7 cm. Gumeczka sprawdzi się więc do ozdabiania i chronienia średniej grubości kucyków. Z racji, że w środku znajduje się podobna guma, co w Lousi, Minilousię wykorzystasz też w roli uniwersalnej gumki.

Mini-Mini jest najmniejszą gumeczką, której przeznaczeniem jest przede wszystkim ochrona wydzielonych pasm i mniejszych kucyków bądź warkoczy. Jej średnica to 4.5 cm przy szerokości falbanek 1.5 cm. Co ważne, Mini-Mini sprawdzi się też do samodzielnego zabezpieczania CAŁYCH włosów o obwodzie kucyka ok. 4 cm.

Trochę matematyki!

  • Kucyk o obwodzie >13 cm – Do takich obwodów polecamy gumkę Maxi.
  • Kucyk o obwodzie 10-13 cm – Idealnie nada się do niego gumka Maxi. Lousia i Minilousia zwiążą go na dwa razy. Do takiego obwodu nie polecamy Malousi i Mini-Mini.
  • Kucyk o obwodzie 7-9 cm – Lousia i Minilousia obwiążą go na trzy razy, a Malousia na dwa. Do takiego obwodu nie polecamy Mini-Mini.
  • Kucyk o obwodzie 5-6 cm – Malousia obwiąże go trzy razy, a Minilousia: cztery. Do takiego obwodu kucyka nie polecamy Lousi i Mini-Mini.
  • Kucyk o obwodzie 4 cm: Malousia obwiąże go cztery razy, Mini-Mini: dwa razy. Do takiego obwodu nie polecamy Lousi i Malousi.
  • Kucyk o obwodzie <4 cm: do takiego obwodu polecamy jedynie Mini-Mini. Chodzić może w tym przypadku o obwód całych włosów lub o wydzielenie mniejszych kucyków i warkoczy

2. Ile momme ma nasz jedwab?

Momme, czyli ciężar jedwabiu, oscyluje zwykle w przedziale od 6 do 30 jednostek. Nasz jedwab odznacza się ciężarem 19 momme. Wbrew pozorom, nie jest to jednak jedyny istotny parametr, a więcej: nie zawsze oznacza „lepiej”.

Wraz ze wzrostem momme, zwiększa się grubość materiału, a co za tym idzie: jego ciężar. W przypadku akcesoriów do włosów, wolimy stawiać na lekkość. Za użytkowaniem idzie w ten sposób komfort, a waga produktu nie wpływa niekorzystnie na włosy. Znaczenie ma też rozciągliwość. Wyższe momme wiąże się bezpośrednio z ciaśniejszym splotem nici. W przypadku gumek, które naturalnie można przez przypadek mniej lub bardziej naciągnąć, wyższe momme mogłoby narażać akcesorium na uszkodzenia.

Jedwab o największej wadze w momme (nawet ponad 30-40 jednostek), używany był najczęściej do szycia ciężkich poszew i kołder w pałacach królewskich. Elastyczne i komfortowe akcesoria (np. bielizna) są z kolei do tej pory szyte z jedwabiu o wadze 15-20 momme.

3. Co wybrać do zabezpieczenia włosów podczas snu – poszewkę, turban czy otoczkę? 

Jedwabną poszewkę na poduszkę powinnaś kupić, jeśli oprócz pielęgnacji włosów zależy Ci na pielęgnacji twarzy. Jedwab, ze względu na swoją zbitą strukturę jest zalecany alergikom – roztocza nie mają w co się „wgryźć”, bo w splocie brakuje luk i przesmyków. Gładka i delikatna tkanina nie trze też o skórę, zapobiegając tym samym naruszaniu warstwy ochronnej naskórka (istotne m.in. przy skórze suchej i/lub trądzikowej). Zapobiega też powstawania zmarszczek wynikających ze stałego uciskania konkretnych fragmentów skóry: za sprawą swojej nowej poszewki, przestaniesz budzić się ze śladami poduszki na twarzy. Poza tym: jedwabną poszewkę pokochasz też, jeśli nie umiesz zasnąć z „czymś” na głowie (turban odpada), lubisz spać w rozpuszczonych włosach (odpada otoczka) lub cenisz sobie utrzymanie przyjemnego chłodku na poduszce.

Jedwabny turban sprawdzi się w szczególności u osób, które chcą utrzymać piękną fryzurę aż do rana. Zdefiniowane wcześniej loki bądź fale nie powinny rozpaść się pod turbanem nadto – fryzura będzie wyglądać z rana bardzo korzystnie. Zależy Ci na objętości u nasady? Turban pomoże Ci zawalczyć i o ten aspekt. Jeśli umieścisz pod nim pasma tak, by układały się nieco „przeciwko grawitacji”, obudzisz się bez kłopotliwego „przyklapu”.

Otoczka sprawdzi się u Ciebie, jeśli związywanie włosów w kok przed snem i tak było Twoim nawykiem. Takie akcesorium pozwoli Ci nie rezygnować z tego, co już lubisz. W końcu najłatwiej utrzymać nawyki związane z pielęgnacją wtedy, gdy nie są one kłopotliwe. Otoczka przyda się w jeszcze jednym scenariuszu: jeśli zależy Ci na możliwie najtańszym akcesorium, które wykorzystać można na kilka sposobów (trochę tak, jakbyś zapłaciła jedną cenę za dwie rzeczy). Naszą otoczkę spożytkujesz bowiem nie tylko podczas snu, ale również w codziennych warunkach. Twój portfel będzie Ci za to wdzięczny!

4. Kiedy uzupełniacie outlet?

Nasze gumki i inne akcesoria tworzymy ręcznie w Polsce. Niewielkie niedoskonałości są cechą każdej pracy, która nie jest taśmowa – nie możemy przewidzieć, kiedy powstaną, ale pewne jest, że powstaną… tak czy inaczej, outlet zawsze będzie czymś wypełniony. 😉 Doglądaj więc zakładki! Kto wie, czy nie trafisz na „dostawę” jako pierwsza.

5. Gdzie znajdę kody rabatowe?

Kody rabatowe publikujemy zawsze na naszych mediach społecznościowych, a nierzadko: również w grupie na FB. Zdarza się jednak, że kod otrzymują „przedpremierowo” subskrybenci newslettera. Jeśli chcesz więc dowiadywać się o promocjach jako pierwsza, sugerujemy subskrypcję. Koniecznie zaobserwuj nas też na TikToku, Instagramie i Facebooku!

6. Jak prać jedwab? Jak utrzymać go w dobrej kondycji?

Akcesoria jedwabne należy prać ręcznie w dedykowanym płynie. Zwykły płyn do ubrań, pościeli i ręczników może zawierać enzymy, które podniszczają strukturę jedwabiu: tego typu produkt nie stanowi więc dobrego wyboru. Opcjonalnie, wybrać można też dobrej jakości mydło lub płyn do kąpieli dla dzieci (z dopiskiem: „nie szczypie w oczy” – taka adnotacja wskazuje na pożądane pH produktu).

Jedwab należy prać w ciepłej wodzie, wykonując delikatne, ugniatające ruchy. Nie mocz jednak akcesoriów zbyt długo: wyciągnij je od razu po praniu i nie wykręcaj (odciśnij nadmiar wody „na płasko”, np. dłońmi złożonymi jak do modlitwy).

Wyprany jedwab należy umieścić „na płasko” na suszarce do ubrań, najlepiej na dodatkowej warstwie (np. w postaci suchego ręcznika).

Pamiętaj, że jedwab to białko. Niszczy je przede wszystkim słońce – unikaj więc przechowywania akcesoriów w nasłonecznionym miejscu. Miej też na uwadze, że akcesoria używane na zewnątrz mogą po czasie tracić na kondycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tajnikach prania jedwabiu? Zerknij do naszego artykułu: 

Jak prać jedwab? Pranie jedwabiu w pigułce

7. Czym różni się jedwab od satyny?

Satyna to jeden z wielu splotów nici. Satyną może być więc poniekąd każdy materiał. Z racji, że tego rodzaju splotu używa się w szczególności w jedwabiu, daje to pole do popisu przy sprzedaży tzw. satyny bawełnianej (bawełny z satynowym splotem). Produkt oznaczony pojedynczym słowem „satyna”, nierzadko oznacza też satynę poliestrową, czyli najtańszą dostępną na rynku satynę. Bardzo łatwo pomylić ją niechcący z jedwabiem na zasadzie skojarzeń. W naszej domowej pracowni, do produkcji wyrobów jedwabnych używamy  stuprocentowej satyny z jedwabiu naturalnego, gdzie jedwab jest materiałem, a satyna: rodzajem splotu.

Można wytłumaczyć to na zasadzie prostokątów i kwadratów. Nie każda satyna jest jedwabiem… ale praktycznie każdy jedwab ma splot satynowy.